Какво да сготвите с кисело зеле – нашето зимно злато
Има ли някой, който да не обича кисело зеле? Да си призная, няма по-българско от това. Като си помисля за зимата, веднага ми се приисква да си напълня чинията с топло, ароматно зеле и някое месо отгоре.
Една зима, когато все още бях първа младост, баба ми се разболя, толкова, че й се наложи да лежи няколко дена на легло. А аз исках да й направя изненада, за да я зарадвам, мислейки си че с тази изненада ще я накарам да се усмихне и да я разведря малко от болестта. Та се заех аз да направя така известните на всички зелеви сарми. Като за първи път се получиха малко криви, малко накъсани, ама на вкус си бяха едни такива… домашни. Като ги поднесох на масата, цялото семейство замълча за миг, а после избухна в смях. На баба също й грейна слънце на лицето хвана ме и ми каза, че ще ма научи да правя най-вкусните сарми от кисело зеле. Така и стана, оттогава насам станах майстор на сармите, макар и да не съм професионален готвач.
И сега, като си направя една порция сарми с кисело зеле, си спомням детството, баба ми, миризмата на мазето…
Ех, спомени…
Да направим тази статия още по-вкусна с конкретни рецепти!
Сармички с кисело зеле – класиката, която никога не остарява
Ами, няма по-българско от сармичките, нали? Традиционно българско ястие, което има дълги корени и богата история. Този аромат на кисело зеле, смесен с ориз, кайма и подправки… просто те пренася в детството. Има нещо толкова уютно в тях, нещо, което те топли отвътре. А и приготвянето им е цяла една церемония. Навиването на зелевите листа, подреждането им в тенджерата или тавичката… всеки един етап е като малко парченце от традицията. И когато най-накрая ги опиташ, тогава разбираш, защо са толкова обичани.
Включете си ги в менюто за Коледа или Нова година, близките Ви, със сигурност ще са много доволни от резултата!
Необходими продукти:
- Олио
- 1 зелка кисело зеле
- 400 г кайма (свинска или смесена)
- 1 чаша ориз
- 1 глава лук
- Вода
- Сол
- Червен пипер
- Черен пипер
- Чубрица
Гювеч с кисело зеле и свинско
Или така нареченото – свинско със зеле. Този гювеч е като прегръдка в студените зимни дни. Когато го извадиш от фурната, цялата къща се изпълва с невероятен аромат. Това ухание е способно да те отведе назад във времето – в малка къщурка отрупана със сняг и с пукаща печка отвътре. Ако добавиш чаша хубаво червено вино и малко чесън – магията е пълна. Всяка хапка носи удоволствие, радост и онова усещане, че си у дома.
Необходими продукти:
- ½ зелка кисело зеле
- 700 г свинско месо (шарено)
- 1 глава лук
- 2-3 скилидки чесън
- 2-3 с.л. олио
- 1-2 ч.л. червен пипер
- 1 дафинов лист
- Сол на вкус
- Черен пипер на вкус
- 1 ч.ч. вода (може и повече, ако желаете по-сочен гювеч)
Свинско със зеле – ястие, което е традиция, любов и част от нашата идентичност предавано от поколение на поколение. По ваш вкус може да го приготвите в гювеч или на фурна. Развихрете се на воля!
Боб с кисело зеле
Спомням си баба как го приготвяше с толкова любов – в голямата глинена тенджера, в печката на дърва и после го слагаше на фурна. А когато го извадеше от печката, ароматът на зелето, комбиниран с подправките и боба, създаваха уникален вкус, който ще те стопли отвътре. Спомням си как като дете с нетърпение съм очаквала този момент, когато ще седне цялото семейство около масата и ще се наслаждаваме на това традиционно ястие. Бобът и киселото зеле поначало са богати на фибри и протеини, което ги прави идеално ястие за всеки човек, но по-специално и за вегетарианци и вегани.
Необходими продукти:
- 1 чаена чаша боб
- 700 грама кисело зеле
- 1 стрък праз
- 1 кафена чаша олио
- 1 чаена лъжица червен пипер
Ястие от чисти, натурални продукти, събрани с любов от българската земя.
И до днес тази рецепта си остава една от любимите ми. Опитайте я и вие и ще се убедите сами!
Баница с кисело зеле – Зелник
Ако търсите нещо по-различно от традиционните ястия с кисело зеле, тогава баницата с кисело зеле е идеалният избор за вас. Хрупкавото тесто, съчетано с киселия вкус на зелето, създават уникално вкусово изживяване. Приготвя се изключително лесно и бързо, а и баница под всякаква форма – винаги е добре дошла на всяка трапеза.
Необходими продукти:
- 1 пакет готови кори за баница
- 1 кг кисело зеле
- 1 глава лук
- 100 мл олио
- Сол на вкус
- Черен пипер на вкус
- Мазнина за намазване на тавата и корите (масло или олио)
Може да изненадате семейството и гостите си с тази вкусна и ароматна баница!
Киселото зеле е съкровище от традиционната българската кухня и е източник на витамини и минерали. Възможностите за приготвяне на ястия с него са безкрайни. Приготвяйте традиционните ястия, но и не се страхувайте да експериментирате и да създавате свои собствени рецепти. Несъмнено с киселото зеле, всяко ястие ще бъде вкусно и ароматно!